seznam článků

Pojistit se? - část první

Představovat si katastrofické scénáře není úplně nejpříjemnější, přesto by měl člověk brát v potaz možnost, že stát se může cokoliv, a mít v záloze plán B. Dobrá úrazová nebo životní pojistka zajistí vám i vaší rodině zachování životního standardu. Nicméně je dobré při jejím zřizování nic nezatajovat. To byste pak také mohli přijít o všechno. Následující sled otázek a odpovědí by vám měl být nápomocný v zorientování se, co dnešní trh vůbec nabízí a za jakých podmínek.

V jakém případě se mi vyplatí pořizovat životní pojistku?

Nejsem úplně zastáncem dělení na kategorie typu: je mi dvacet nebo čtyřicet, mám nebo nemám rodinu. Ta otázka by měla znít jinak: jsem zajištěný? Pokud mám za sebou majetek, je podle mě zbytečné ještě dávat peníze za pojištění. Na druhou stranu, takových lidí je spíš menšina. Abych to vysvětlil, pojištění má mít hlavně smysl. Mladý člověk bez závazků, jako je partner a dítě, by měl mít spíše úrazovou pojistku. Jsou to směšné peníze, stokoruny měsíčně, ale dokážou ta rizika pokrýt. Když si něco udělám a skončím na vozíku, nebudu si moct vydělávat a úrazová pojistka mi zajistí příjem, abych si udržel svůj životní standard. Životní pojištění je tu spíš zbytečné. Pár lidí opláče, že jsem umřel, ale finančně to nebude znamenat nic.

Jak je to u rodiny s dětmi?

Když má člověk hypotéku na byt, už to může svědčit o tom, že nemá přebytek peněz. Má-li ještě navíc za sebou rodinu, určitě ji má mít zajištěnou. Za předpokladu, že by se mi něco stalo, by mě nejen oplakávali, ale ještě by museli řešit finanční stránku, aby se nemuseli například vystěhovat z bytu. Třeba tady je životní pojistka na místě.

Jakou zvolit výši pojistného?

Výši pojistného je potřeba zvolit takovou, aby to pokrylo požadovaná rizika a ani korunu navíc. Stačí se dostat na svůj životní standard. Peníze na spoření do pojistek nejsou to nejšťastnější řešení.
U životního pojištění je dobré, že se lze po malých částkách přizpůsobovat přesně potřebám klienta. Když nemám závazky, bude mi stačit například 500 korun měsíčně, na pokrytí rodiny s dětmi už půjde třeba o částku 1 500 korun. Každý se pak musí zamyslet, zda nespoří v pojistce něco zbytečně navíc. Říká se, že první rok pojištění platíte toho, s kým jste ho uzavřel, pak pojišťovnu a až ve třetím roce jdou peníze na vás.

Lze tedy nějakým způsobem shrnout, kdy je pořízení životního pojištění zbytečné?

Životní pojištění je zbytečné v okamžiku, kdy jsem přesvědčený, že ho nepotřebuji, protože jsem zajištěn jinak. Pokud nevíte, poraďte se s poradcem. A jestli si myslíte, že ho nepotřebujete, i v tomto případě doporučuji sejít se s někým, kdo se tomu profesionálně věnuje. Poslechněte si jeho názor a třeba zjistíte, že ani vy nevíte všechno.
Rozhodně zde neplatí pravidlo, že by si životní pojištění měl pořizovat každý. Jakékoliv pojištění má mít pouze ten, kdo ho potřebuje. Nebo ten, kdo ho chce z nějakých subjektivních pocitů.

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.