seznam článků

Pojistit se? - část druhá

Je obecně známé, že některé rizikové faktory mohou pojištění prodražit. Má smysl je před pojišťovnou zatajovat?

Určitě to smysl nemá, šlo by dokonce o pojistný podvod. V pojistné smlouvě je přesně uvedeno, že jste povinen pojišťovně sdělit veškeré údaje pravdivě. Klasickým příkladem je zdravotní dotazník, ve kterém rozhodně odpovězte na všechny otázky popravdě.
Víte, jaký je postup, pokud dojde k pojistné události, a pojišťovna by měla začít plnit? V první řadě si začne prověřovat, jak se daná událost přihodila a jestli nedošlo k porušení pojistných podmínek. Hned jako druhé přijde na řadu prověřování, zda pojištěná osoba „náhodou“ nezatajila při podepsání smlouvy něco, co v důsledku mohlo ovlivnit tuto pojistnou událost. Takže jednoznačně nedoporučuji svým klientům cokoliv zatajovat.

Stávají se takové případy?

Sem tam se lidé snaží. Při vyplňování se mě často ptají, zda říct to či to. Ale proč platit pojistku, něco zatajit a pak o peníze přijít? Nemusíte se asi zmiňovat o tom, že vás právě bolí záda, ale pokud se s nimi léčíte, uvést se to musí.
Kromě toho pojišťovna řeší, kde pracujete, zda sportujete, jaké máte koníčky, a ani tady se nevyplácí mlžit. Jakmile hrajete soutěž, byť amatérskou, už na vás může být pohlíženo jako na registrovaného sportovce.

Jak to pak pojišťovna řeší?

Pokud si zlomíte ruku a máte dostat 3 tisíce korun, nikdo to neřeší. Ale jakmile byste měli dostat dva miliony, už se zjišťuje mnohem víc. „Jo tak vy jste už měla jednou ty vazy zpřetrhané a nezmínila jste se nám? Tak to nám ty peníze vraťte, za takového předpokladu bychom vás do pojištění nepřijali.”

Na co si ještě dávat při zřizování pojistky pozor?

Obecně zase platí, aby každý především věděl, co podepisuje. Já osobně od svých klientů vyžaduji, aby znali, na co která smlouva je, a hlavně aby znali důvod, proč má smysl ji mít ve svém portfoliu. Velmi často se setkávám s klienty, kteří mi na dotaz: „Kvůli čemu máte tuto smlouvu?” odpoví: „Protože mi ten pán řekl, že ji potřebuji a je opravdu nejlepší,” nebo prostě: „Nevím.”

Je bezpečné zřizovat si pojištění po internetu?

Jak které pojištění. Například nevidím žádný problém u cestovního pojištění, které potřebujete většinou sjednat na poslední chvíli. Ve většině ostatních případů ale doporučuji uzavírat smlouvu vždy s profesionálním konzultantem nebo poradcem, který vám danou smlouvu nastaví podle vašich potřeb. Jen dávejte pozor, abyste neskončili v nějakém „super výhodném balíčku“ jako dalších x lidí před vámi, kteří jsou ale v úplně jiné životní situaci než vy.

Co když podepíšu smlouvu o životním pojištění a za pár dní si to rozmyslím a chci ji vypovědět?

Pokud pár dní nebude více jak dva měsíce, tak není nic jednoduššího než bez udání důvodu smlouvu prostě zrušit. Pokud vám rozhodnutí trvalo delší dobu, zrušit ho můžete dle standardních pojistných podmínek.

Co dělat, když po třech/pěti letech nebudu mít peníze na placení pojistného? Mohu smlouvu bez větších sankcí kdykoliv zrušit?

Pokud nebudete mít peníze na placení pojistného, většinou to znamená, že ten, kdo s vámi smlouvu uzavíral, nebyl poradce, ale pouhý zprostředkovatel. Ano, existují nepředvídatelné životní situace, kdy se může stát, že člověk nebude mít opravdu na placení pojistného. Ale daleko častěji je problém v neprofesionálním nastavení smlouvy. Když už taková situace nastane, většinou člověk přijde o platby za první dva roky, kdy platí všechny poplatky za celou dobu trvání smlouvy. A samozřejmě si pojišťovna vezme nějaký ten poplatek za vypořádání s odkupem prostředků ze smlouvy.

Mělo by se ke starým smlouvám průběžně vracet a prověřovat je?

Právě na toto prověřování byste měli mít svého konzultanta nebo poradce, který za vás vše ohlídá a bude vám dávat dostatek potřebných informací. Pokud patříte mezi ty „šťastné“, se kterými někdo uzavřel smlouvu a od té doby se s nimi pravidelně nestýká a neřeší s nimi dlouhodobé cíle, najděte si někoho jiného. A pokud si myslíte, že si opravdu zvládnete ohlídat celý finanční trh sami, tak alespoň mé doporučení: Porovnávejte pravidelně všechny smlouvy s vaší současnou životní situací, s vašimi plány a aktuální situací na trhu.

 

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.