seznam článků

Pozor na lyžařské školy

Lyžařská sezóna je v téměř na konci. Dali jste dítě do lyžařské školy?

Důsledně se zaměřte na detaily, jak bude probíhat výuka a jak předání Vašeho dítěte instruktorovi.

Přečtěte si jeden příběh z více pohledů. Situace, která nastala na začátku loňského roku v lyžařské škole na Horních Mísečkách.

Rodiče, sami zkušení lyžaři, předali své 3 leté dítě do lyžařské školy. Aby dítěti dopřáli maximum, zaplatili mu individuální výuku, kdy se přidělený instruktor měl po celou dobu výuky věnovat pouze jemu a ne jiným žákům.

Následné okolnosti z pohledu více lidí.

Pohled instruktora:

Instruktor tvrdí, že ke konci výuky dítě na dálku zahlédlo v davu svoji maminku, najednou ho objelo a ujelo směrem k mámě z kopce dolů, kde během cesty upadlo. „Má chyba to přece není? To, že dítě občas upadne, se stává.“

Ze zprávy o hlášení úrazu cituji:

“poškozený před koncem hodiny zahlédl maminku, objel instruktorku a snažil se ujet k mamince. Instruktorka se jej snažila dohnat, ale než stačila poškozeného chytit za vestu, tak upadl. Bezprostředně po úraze nejevil známky vážnějšího zranění.”

Pohled rodiče:

Rodič při předání svého dítěte do lyžařské školy instruktora informoval, že dítěti jsou 3 roky, na lyžích sotva stojí, neumí brzdit ani zatáčet. Nechápe tedy, jak může dítě v situaci, kdy z dálky vidí své rodiče, z místa ihned ujet, tzn. objet instruktora, který má cca 180 cm dlouhé lyže, a nabrat rychlost tak, aby jej učitel již nechytil? Bez ohledu na to, že dítě má dost starostí s tím, aby se samo udrželo na nohách, natož aby zvládlo sledovat dav lidí dole ve frontě, zda tam nestojí jeho rodič. Chápu, že dítě může upadnout, ale nemělo by instruktorovi ujet tak, aby jej již nedohonil, zvlášť když neumí pořádně zabrzdit. Proto výuka probíhala individuálně a ne skupinově, aby se instruktor mohl plně věnovat začátečníkovi.

Pohled právníka (JUDr.Lukáš Klicpera):

Výše popsaná situace je klasickou ukázkou, kdy si smluvní strany při uzavírání smlouvy (v tomto případě smlouva o poskytnutí služby) nedostatečně sjednají podmínky, za jakých bude služba poskytnuta. Nicméně jedná se o chybu v daném smluvním prostředí naprosto běžnou. Je nepochybné, že dítě při výuce jízdy na lyžích padá, a též je nepochybné, že pád může být příčinou úrazu. Nelze ale spravedlivě požadovat po instruktorovi, aby zabránil každému pádu svěřeného dítěte. Stejně jako si v praxi nelze ani dost dobře představit "předávací protokol" na dítě, ve kterém by byly podrobně zaznamenány jeho lyžařské zdatnosti. Nezbývá tedy než se před předáním dítěte dostatečně informovat o standardech konkrétní lyžařské školy a též o jejich pojištění pro případ úrazu svěřené osoby (na jaké případy se pojištění nevztahuje), případně dítě pro případ úrazu pojistit, bez ohledu na pojistku lyžařské školy, samostatně.

Pohled poradců (Ing. Martin Zelenka, Ing. Pavel Černý):

Lyžování je vždy rizikové. Člověk musí myslet na to, že může být kdykoliv sražen jiným lyžařem, nebo si úraz způsobit sám. Často vídáme lyžaře, kteří se řítí dolů bez kontroly svých lyží. Martin sám trne hrůzou, kdykoliv lyžuje se svým synem, aby jej nikdo nesrazil. Ne vždy se tomu dá 100% předejít. Jezdí nad ním a vybírá takový čas, kdy je na svahu méně lidí. Tím, že Martin lyžoval od 6 let závodně a následně také Martin i Pavel působili jako instruktoři, z vlastních zkušeností moc dobře ví, jak je to na kopci složité. Nikoho neobviňuji, ale ať si každý sám "sáhne" do svého svědomí, jak se chová na kopci. Na jednu stranu dáváme za pravdu právníkům pojišťovny, že dítě i pod vedením instruktora může upadnout a zranit se. Ale na čem se určitě neshodneme, je použití termínu "pod vedením". Dle našeho názoru při situaci, která byla popsána výše, se dítě zranilo, když instruktor dopustil, aby mu dítě ujelo, což vzhledem k individuální výuce, kdy instruktor má na starost pouze jedno dítě, není podle nás nic jiného než nedbalost.

Na závěr ještě pár praktických rad.

Vždy si s instruktorem předem ujasněte, jak bude probíhat výuka - kdy, kde a jakým způsobem dojde k předání Vašeho dítěte.

Pokud máte vlastní lyže, měli by být vždy správně seřízené, ideálně s potvrzením od specializovaného servisu, že je vše správně nastaveno.

Informujte lyžařskou školu, nejlépe samotného instruktora, o zdatnostech Vašeho dítěte.

Jak je na tom po sportovní stránce, zda už umí základy nebo na lyžích stojí poprvé. Čím více informací dodáte, tím lépe, můžete tak předejít situacím, kdy instruktor mylně předpokládá zdatnost Vašeho dítěte. Nejlepší variantou je mít alespoň základní údaje o zdatnosti dítěte s lyžařskou školou i sepsané.

Jak informovat lyžařskou školu na toto téma?

Zeptejte se, jak jsou pojištěni, pro případ úrazu.

Kolik byla reálná škoda?

Samotné připojištění úrazu na 400 Kč, denní odškodné stojí 200,- Kč za měsíc. Doba léčení je cca 6 týdnů což se rovná 16.000 Kč

Reálná škoda zrušená rodinná dovolená na horách 30.000,- Doprava k lékaři, minimálně 6x návštěva lékaře cca 400 Kč. Maminka je na mateřské dovolené = 0 Kč.

A i toto pokrývá denní odškodné u dítěte. Není to o vydělávání na úrazech, ale na pokrytí škody, která Vám vznikne. A to v tomto případě řešíme, takovou banalitu jako je zlomenina.

Nespoléhejte na to, že vždy když se stane nehoda, dostanete peníze z pojistky. Existují jednak výluky v pojištění, tak i jiné právní důvody, kdy se tak nestane.

autorem článku http://sportovci.sbelter.cz

(Ing. Martin Zelenka a Ing. Pavel Černý)

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.